diy.annawkrainiezmian.com

Prawa autorskie

Dziś napiszę o bardzo ważnej sprawie mianowicie o prawach autorskich . Ja zakładając swój sklep z tkaninami nie do końca wiedziałam wszystko . Uczymy się na błędach czasami ich się nie uniknie .

Pisząc ten artykuł chcę byś Ty nie musiał/a ich popełniać . W ten sposób również nie będziesz tracić czasu i unikniesz wielu przykrych nieprzyjemności .

Jak wcześniej wspomniałam przy zakładaniu i prowadzeniu własnego sklepu online popełniłam kilka błędów .Tak miałam niezbędną pomoc ale szczerze mówiąc była bardzo ogólna. Nie będę teraz o tym pisać może kiedyś .

Moja znajoma , która ma ponad 5 letnie doświadczenie w prowadzeniu takiego sklepu nakreśliła mi co nieco .

Wyjaśniła mi co to są prawa autorskie i jak mogę wykorzystać zakupione tkaniny z wzorami World Disney . Mimo wszystko nie byłabym sobą gdybym sama nie zaczęła szukać informacji na ten temat .

Zawsze sprawdzam to co mi ktoś mówi itp , ponieważ samemu najlepiej dopilnujesz swoich spraw .

Anna Maria Łukasik

Otóż moja znajoma sama nie do końca wiedziała jak jest z prawami autorskimi czyli z licencją na materiały i z użyciem wizerunku Walt Disney .

Według ustawy ” z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych “ kupowanie materiałów z wizerunkiem różnych postaci bajkowych dopuszczamy się kradzieży tak dobrze czytasz i grozi za to kara grzywny i kara pozbawienia wolności do 2 lat .

Wiele osób ma swoje wizję biznesu itp i zakupuje mb tkaniny , jersey czy dzianiny z nadrukiem jakieś postaci z bajki by szyć na sprzedaż . Tak .

– I tu pojawiają się schody . Czemu ?

Bo to jest nielegalne większość hurtowników co zaopatruje w materiały na , których są wydrukowane wzory nie posiadając licencji dopuszcza się kradzieży . Tak samo jak osoba , która zakupuje materiał ze wzorem z bajki Walt Disney .

Więc co zrobić by szyć i spać spokojnie ?

Należy zaopatrzyć się w licencje . Należy się skontaktować z właścicielem lub instytucją , która posiada takie prawa . Jeśli chcesz szyć i używać postaci z bajek Walt Disney powinieneś się do nich zwrócić i zapłacić .

Jest jeszcze coś jeśli dana postać jest zarejestrowana w Urzędzie Patentowym jest to znak towarowy itp – wówczas trzeba dodatkowo uzyskać licencje

Jeśli sprzedający jest uczciwy i spełnia obowiązek info , który na nim ciąży to poinformuje kupującego , że dana tkanina , wzór na niej posiada licencje i sami musimy posiadać taką licencje jeśli chcemy szyć na sprzedaż .

Podsumowując :

Kupując tkaninę na licencji prawo do jej wykorzystania nie przechodzi automatycznie . Jeśli chcesz szyć na sprzedaż lub sprzedawać materiał z danym wzorem koniecznie musisz posiadać wykupioną licencje od właściciela czyli w tym przypadku od Walt Disney

Liczę , że ten artykuł był dla Ciebie w jakiś sposób pomocny .

Anna Maria