Jak we właściwy sposób zdjąć pomiary krawieckie? część 2 ostatnia
Jak we właściwy sposób zdjąć pomiary krawieckie? część 2 ostatnia.
W poprzedniej części omówiłam, skąd wzięły się nazwy, (np. obwód szyi – os, lub obwód klatki piersiowej, przez najszerszy punkt piersi – opx ) itp, zapewne zastanawiałaś/eś się czy to do czegoś jest potrzebne eh, powiem tak potrzebne i nie potrzebne.
Tu znajdziesz część pierwszą artykułu →
Ja wychodzę z założenia że dobrze jest wiedzieć skąd co jest.
Dziś zajmiemy się zdejmowaniem pomiarów krawieckich z człowieka. Aha dziś będzie bardzo miło i przyjemnie także relaks don’t worry be happy.
Jak poprawnie zdjąć miarę?
Aby pomiar był miarodajny, osoba powinna być odpowiednio przygotowana. Osoba jest mierzona w pozycji stojącej – stać prosto i swobodnie.
Ubiór takiej osoby przylegać powinien do sylwetki. Osoba dokonująca pomiaru porusza się wokół osoby mierzonej.Jeśli pobieramy wymiar u siebie ,warto skorzystać z pomocy innej osoby.
W krawiectwie wyróżniamy pomiary:
- podstawowe
- kontrolne
Do pomiarów podstawowych zliczamy wzrost , obwód klatki piersiowej, a także obwód talii, bioder i szyi. Wymiary kontrolne ( uszczegółowione ) są wymagane przy konstrukcji skomplikowanych modeli.
Wymiary podstawowe:
- Wzrost – mierzony od najwyższego punktu na głowie,czyli od wierzchołka głowy [Wo ] aż do podstawy, na której stoi mierzona osoba. [Z ].
- Obwód klatki piersiowej [ opx ]-mierzony przez wypukły punkt biustu ,tuż pod pachą. UWAGA : Ob. klatki piersiowej mierzymy ,stając za osobą mierzoną i przeprowadzając miarę krawiecką pod pachami poprzez brodawki piersiowe.
- Ob. talii [ ot ] -mierzony jest najwęższym obwodzie tułowia [ najgłębsze wcięcie w talii ]. UWAGA: W przypadku osób o dużym obwodzie brzucha mierzymy powyżej grzebieni kości biodrowych.
- Ob. bioder [obt ] -mierzony w pozycji stojącej [ przy złączonych nogach ]przez największą wypukłość pośladków i brzucha.
- Ob. szyi [ os ] -mierzony wokół szyi na linii,zaczynając na tyle nieco powyżej 7.kręgu szyjnego [ Sy ] z przodu poniżej chrząstki tarczykowej [ zwanej jabłkiem Adama ].
Pomiary kontrolne:
np: spódnica do konstrukcji spódnicy obok pomiarów podstawowych [ ot, obt ] moga być potrzebne:
- wysokość talii – od podstawy [ Z ] do punktu bocznego talii [ Tv ]
- długość spódnicy : długość przodu mierzona od punktu talii przodu [ Tx ] przez środek brzucha [ istotne w przypadku dużego,wystającego brzucha ].
- Długość tyłu mierzona od punktu talii tyłu [ Tv ]przez największą wypukłość pośladków [ ten wymiar jest istotny w przypadku bardzo wypukłych pośladków ].
- Długość boku spódnicy mierzona jest po zewnętrznej linii uda.
- obwód szyi (os) mierzymy z tyłu powyżej siódmego kręgu szyjnego, a z przodu poniżej chrząstki tarczowatej.
- obwód klatki piersiowej (opx) mierzymy poziomo przez najbardziej wypukły punkt biustu
- obwód pasa (ot) mierzy się poziomo w najwęższej części tułowia
- wystający brzuch jak sobie z tym poradzić ? Wystarczy przyłożyć do brzucha kartkę sztywnego arkusza z bloku technicznego. Arkusz ten powinien być umiejscowiony pionowo, i wygięty w łuk jak brzuszek. To pozwoli przenieść nam wypukłość brzucha na biodra. I dopiero teraz obejmujemy miarą krawiecką biodra wraz z papierowym arkuszem
obwód bioder (obt) mierzymy poziomo z tyłu, przez największą wypukłość pośladków, a z przodu uwzględniamy wypukłość brzucha
- Wysokość bioder: od pasa do miejsca, w którym biodro jest szersze
długość przodu (SxTx) mierzymy poniżej chrząstki tarczowatej do talii
długość pleców (SyTy) od punktu karkowego (siódmy kręg szyjny) do punktu tylnego talii
- długość przodu do piersi SySvXp mierzymy od siódmego kręgu szyjnego, przez punkt szyjny boczny do wierzchołka biustu brodawki
- długość przodu przez piersi SySvXpTp mierzymy od siódmego kręgu szyjnego , przez brodawkę do talii w przodzie
- tu użyłam tego
- szerokość barków tyłu (RvRv) mierzona od ramienia do ramienia z tyłu podczas zdejmowania pomiaru osoba powinna stać swobodnie.
- mierzymy przy lekko zgiętej ręce od główki rękawa do nadgarstka
- Długość boczna: zaczyna się od linii talii do pożądanej długości:
- głębokość podkroju mierzymy od talii do powierzchni siedzenia
- szerokość ramienia
- obwód ramienia wymiar ten oznaczamy symbolami or Jest to najszersze miejsce na ramieniu.
- Wysokość krocza mierzymy w pionie od krocza do podłogi czyli po wewnętrznej stronie nogi – ZUo
- obwód uda – ou
- obwód kolana – ok
- obwód łydki – ol
- obwód kostki – oh
- Czym bardziej dopasowane będą spodnie, tym więcej wymiarów będziemy potrzebowali pobrać. Przy szerszych spodniach wystarczy zmierzyć obwód uda.
- Wysokość kolan – ZKo Mierzymy w pionie. Od podłoża do środka kolana. Niezbędny przy ustaleniu długości konstruowanych spodni, spódnic i sukienek.
- Wysokość nóg Do konstrukcji odzieży potrzebujemy znać ich wysokość. Mierzymy ją od podłoża do talii w pionie. Nie możemy uwzględniać wypukłości na ciele. Mierzymy układając centymetr krawiecki dosłownie w pionie obok nas. Wymiar ten oznaczamy symbolami ZTv.
Omówione powyżej wymiary są niezwykle pomocne przy modelowaniu form odzieży na nietypowe figury.
Dobrze skrojony garnitur, sukienka, żakiet itp potrafią doskonale zatuszować wrodzone wady lub nabyte niedoskonałości sylwetki.
Jak widzisz nie jest to takie skomplikowane dobrnęliśmy do końca jeśli masz pytania zostaw je w komentarzu i oczywiście napisz mi jeśli coś jest dla Ciebie niejasne.
Artykuł przygotowałam w sposób najprostszy, jak tylko mogłam .
Mariola Jaszkowska
15 lipca, 2019Z niecierpliwością czekałam na tę część wpisu! Dzięki wielkie i od razu trzeba zabierać się do pracy i testowania 🙂
Anna Maria
15 lipca, 2019Dziękuje serdecznie.
proszę śmiało pisać i zadawać pytania
pozdrawiam i życzę przyjemnej pracy 🙂