Maszyna do szycia z chwytaczem rotacyjnym, czy wahadłowym? hmmmm .

Maszyna do szycia z chwytaczem rotacyjnym, czy wahadłowym? hmmmm

Czy kiedykolwiek zastanawiało Cię jak jest zbudowana maszyna do szycia?

W dzisiejszym poście chcę Ci przedstawić jak wyglądają chwytacze – spokojnie nie będę pisać eseju, bo nie o to chodzi. Pragnę w prosty sposób przedstawić Ci wiedzę byś mógł/a ją w prosty sposób wykorzystać.

Oczywiście Rzymu od razu nie zbudowano, zachęcam Cię również byś zapoznał/a się z instrukcją do obsługi swojej maszyny do szycia.

Dzisiejszy temat to chwytacz rotacyjny i wahadłowy.

Do czego on służy?

Hmmm…………… ogólnie chwytacz służy do chwytania. Chwytacz to część maszyny do szycia, odpowiedzialna za wiązanie nici. Chwytacz łapie pętlę nitki podawaną przez igłę i przeprowadza ją wokół szpulki z dolną nicią, dzięki czemu zawiązuje ścieg.

Na pewno zwróciłeś/aś uwagę na to, że szpulka w jednym przypadku stoi pionowo (wahadłowy), a w drugim leży płasko pod płytką ściegową (rotacyjny).

Przedstawiam Ci teraz pracę chwytacza wahadłowego.

Na filmie poniżej przedstawiona jest praca chwytacza wahadłowego. Wszystkie elementy takiego chwytacza są metalowe, dzięki czemu części są bardziej wytrzymałe. Minusem jest to, że maszyna podczas szycia robi hałas.

Ale za to “akceptuje” każdą szpulkę.

Chwytacze wahadłowe możemy spotkać również w maszynach przemysłowych.

Teraz na scenę wchodzi chwytacz rotacyjny,

czyli obrotowy – pracuje ruchem obrotowym, obraca się w koło i podczas szycia się nie cofa. Maszyna pracuje ciszej i szybciej.

Lockstitch

W maszynach wielofunkcyjnych coraz częściej są montowane chwytacze rotacyjne dzięki temu mamy również lepszy dostęp do wyjęcia szpulki, a dzięki przezroczystej klapce wiemy kiedy kończy się nam nić.

Chwytacz wahadłowy czy rotacyjny? Który lepszy?

Wytrzymałość chwytaczy.

Obie konstrukcje są trwałe i solidne, ale jeśli mamy odpowiedzieć na pytanie , który jest bardziej wytrzymały, to wybierzemy chwytacz wahadłowy.

Dlaczego?

Bo zawsze metalowe podzespoły będą bardziej wytrzymałe i mniej podatne na uszkodzenia, niż podzespoły z tworzywa sztucznego, nawet jeżeli zostały wykonane z wysokiej jakości materiału.

Nie oznacza to, że chwytacz rotacyjny będzie trzeba co chwilę wymieniać, chodzi o wykonany z tworzywa sztucznego kosz chwytacza, bo sam chwytacz jest oczywiście metalowy. Jeśli będziemy go poprawnie zakładać do maszyny, to nic złego się z nim nie stanie i będzie nam służył przez długie lata.

Na filmie pokazane jest jak wygląda chwytacz rotacyjni i wahadłowy.

Wiesz co ? bardzo jestem ciekawa Twojego zdania na ten temat, więc nie krepuj się i zostaw swoje przemyślenia w komentarzu. Nie ukrywam, że jest to dla mnie ważne i dzięki temu również pozostaniemy w kontakcie.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Brak komentarzy jak do tej pory :(